| Global Score | |
| 34.3 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 3.90 x 1.99 x 0.67 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 4.20 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 143 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.73 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 50 hours standby time 4.8 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.56 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 is way better than the Motorola i890, with a global score of 80.7 against 34.3. The Samsung Galaxy Note 3 design is incredibly heavier but notably thinner than Motorola i890. Galaxy Note 3 counts with a much more vibrant screen than Motorola i890, because it has a much higher 1920 x 1080 pixels resolution and a lot greater display pixels density.
The Galaxy Note 3 counts with a lot better processing power than Motorola i890, because it has an additional GPU and a higher number of faster cores. Samsung Galaxy Note 3 has a lot bigger storage for games and applications than Motorola i890. The Galaxy Note 3 shoots much better videos and photos than Motorola i890, because it has a back camera with a lot better resolution.
Samsung Galaxy Note 3 features a much better battery life than Motorola i890, because it has a 3200mAh battery size instead of 1000mAh.
The Samsung Galaxy Note 3 is not only the best devices in our comparison, but it's also the cheapest one, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.