| Global Score | |
| 34.3 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.90 x 1.99 x 0.67 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 4.20 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 143 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 50 hours standby time 4.8 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.56 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note Edge is a lot better than Motorola i890, with a global score of 81.7 against 34.3. Galaxy Note Edge is a incredibly heavier but notably thinner device than Motorola i890. The Galaxy Note Edge features a much better performance than Motorola i890, because it has an extra graphics processor and a greater number of faster cores.
The Galaxy Note Edge features a lot better screen than Motorola i890, because it has a much better 2560 x 1440 resolution and much more pixels per inch of screen. The Galaxy Note Edge features a much greater memory capacity to install applications and games than Motorola i890. The Galaxy Note Edge features a way better battery lifetime than Motorola i890, because it has a 200 percent larger battery size.
Galaxy Note Edge has a very superior camera than Motorola i890, because it has a lot more megapixels back camera.
Galaxy Note Edge is not only the best devices in our comparison, but it's also cheaper than the Motorola i890, which makes it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.