| Global Score | |
| 34.6 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.78 x 1.97 x 0.87 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 4.08 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 350.00 | $ 335.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.6 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 80,9 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.5 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 1100mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 147 hours standby time 3.5 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.72 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note Edge is way better than the Motorola ic902 Deluxe, with a global score of 81.7 against 34.6. The Samsung Galaxy Note Edge is a much thinner but extremely heavier cellphone than the Motorola ic902 Deluxe. The Galaxy Note Edge features a lot better screen than Motorola ic902 Deluxe, because it has a lot more pixels per display inch, a way higher resolution of 2560 x 1440px and a way bigger screen.
Samsung Galaxy Note Edge features a way bigger storage capacity to install games and applications than Motorola ic902 Deluxe, because it has more internal memory capacity. Samsung Galaxy Note Edge has a lot better hardware performance than Motorola ic902 Deluxe, because it has an extra graphics processor and a greater number of cores (and faster).
The Samsung Galaxy Note Edge has a very superior battery lifetime than Motorola ic902 Deluxe, because it has a 173% larger battery size. Galaxy Note Edge has a greater camera than Motorola ic902 Deluxe, because it has a way higher resolution back facing camera.
Samsung Galaxy Note Edge not only is the best phones between the ones we are comparing here, but it's also cheaper than the Motorola ic902 Deluxe.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.