| Global Score | |
| 36 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.06 x 1.66 x 0.64 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.88 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 125.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 51,2 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.4 | 6.16 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.9 | 7 |
| Battery Life | |
| 910mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 338 hours standby time 3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.4 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 is way better than the Motorola KRZR K3, having a global score of 76.1 against 36. The Galaxy S4 is a heavier but way thinner device than Motorola KRZR K3. Samsung Galaxy S4 features a much better display than Motorola KRZR K3, because it has a lot greater display pixels density, a way higher resolution of 1920 x 1080 and a much bigger screen.
The Samsung Galaxy S4 features a much more powerful CPU than Motorola KRZR K3, because it has a GPU and a greater number of cores. The Samsung Galaxy S4 features a very superior camera than Motorola KRZR K3, because it has a back-facing camera with much more MP. The Samsung Galaxy S4 has a much better storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Motorola KRZR K3, because it has 16 GB internal memory.
Galaxy S4 has a very superior battery life than Motorola KRZR K3, because it has 2600mAh of battery capacity against 910mAh.
The Galaxy S4 costs a bit more than Motorola KRZR K3, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.