| Global Score | |
| 34.1 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.90 x 1.90 x 0.68 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 3.60 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| 1.9 inches | 2.4 inches |
| 176 x 220 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| 148 pixels per inch | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 2.00 MP |
| 4.51 | 4.73 |
| CDMA | EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 390 hours standby time 3.7 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.48 | 2.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth |
| GPS | -- |
Samsung C3590 has an overall score of 39.7, which is better than the Motorola MOTO W755's overall score of 34.1. The Samsung C3590 construction has the same thickness than the Motorola MOTO W755, but it is a little lighter. Samsung C3590 counts with a faster processing unit than MOTO W755, because it has an additional graphics processing unit and a larger number of cores.
Samsung C3590 features a little more vivid display than Motorola MOTO W755, because it has a bit higher count of pixels per inch in the screen, a higher 320 x 240 resolution and a bigger display. Samsung C3590 features a superior memory for applications, games, photos and videos than MOTO W755. MOTO W755 counts with superior battery lifetime than Samsung C3590, because it has a 19% greater battery capacity.
Samsung C3590 has a little bit better camera than Motorola MOTO W755, because it has a back camera with a way better resolution.
The Samsung C3590 and the Motorola MOTO W755 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.