| Global Score | |
| 29.3 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.48 x 1.85 x 0.35 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 2.46 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 450.00 | $ 450.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| 182 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 750mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 8.3 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.16 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 4 is much better than Motorola MOTOFONE F3, getting an 81.6 score against 29.3. The Galaxy Note 4 construction is incredibly heavier but just a little bit thinner than the Motorola MOTOFONE F3. The Samsung Galaxy Note 4 has a much sharper screen than Motorola MOTOFONE F3, because it has a lot greater pixels count per inch in the display.
Galaxy Note 4 has a much better performing processor than Motorola MOTOFONE F3, because it has a GPU and more cpu cores. The Galaxy Note 4 shoots much clearer photos and videos than Motorola MOTOFONE F3. Samsung Galaxy Note 4 has a much better storage to store more apps and games than Motorola MOTOFONE F3, because it has a slot for SD memory cards that admits up to 128 GB.
Galaxy Note 4 features a way better battery duration than Motorola MOTOFONE F3, because it has a 329% bigger battery capacity.
The Samsung Galaxy Note 4 and the Motorola MOTOFONE F3 cost the same, making it easy to pick between these devices.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.