| Global Score | |
| 24.1 | 48.9 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Symbian Belle |
| -- | 2011-08-24 |
| 4.90 x 1.90 x 0.90 inches | 4.37 x 2.09 x 0.56 inches |
| 4.00 ounces | 3.53 ounces |
| -- | Black, Green, Pink and White |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.2 inches |
| 128 x 100 pixels | 360 x 640 pixels |
| -- | TFT |
| -- | 229 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 7.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.38 |
| Storage | |
| -- | 2 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.22 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 135 hours standby time 4.3 hours talk time | 540 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 2.88 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Nokia 600 is way better than the Motorola P280, with a 48.9 score against 24.1. Nokia 600 is a thinner and somewhat lighter cellphone than Motorola P280. The Nokia 600 features a much better processing power than Motorola P280, because it has 1 more CPU cores. The Nokia 600 has a much sharper display than Motorola P280, because it has a much better resolution of 640 x 360px.
The Nokia 600 has a very superior camera than Motorola P280. The Nokia 600 has a much better memory for apps and games than Motorola P280, because it has a SD memory slot that holds up to 32 GB. The Nokia 600 has a really longer battery performance than Motorola P280.
Nokia 600 and the Motorola P280 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.