| Global Score | |
| 24.1 | 52.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | ZTE |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-07-16 |
| 4.90 x 1.90 x 0.90 inches | 5.73 x 2.87 x 0.43 inches |
| 4.00 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 100 pixels | 854 x 480 pixels |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 5.06 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G) and HSPA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2300mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 135 hours standby time 4.3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The ZTE Sonata 3 has a score of 52.2, which is a lot better than the Motorola P280's general score of 24.1. ZTE Sonata 3's design is a lot heavier but notably thinner than Motorola P280. ZTE Sonata 3 counts with a very superior hardware performance than Motorola P280, because it has a larger number of cores.
The ZTE Sonata 3 features a much more vibrant display than Motorola P280, because it has a lot higher resolution of 480 x 854px. The ZTE Sonata 3 has a way bigger memory to install applications and games than Motorola P280, because it has a SD extension slot that admits up to 64 GB. The ZTE Sonata 3 counts with a greater camera than Motorola P280.
ZTE Sonata 3 features a really longer battery lifetime than Motorola P280.
The ZTE Sonata 3 costs the same than the Motorola P280.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.