| Global Score | |
| 33 | 73.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| -- | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-08-07 |
| 3.70 x 2.24 x 0.70 inches | 5.45 x 2.79 x 0.35 inches |
| 3.81 ounces | 5.04 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 128 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2260 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 29.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 9.24 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 5 hours talk time | 833 hours standby time 26.5 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The LG G2 is much better than the Motorola RAMBLER, having a general score of 73.7 against 33. LG G2 is a noticeably heavier but thinner cellphone than Motorola RAMBLER. The LG G2 counts with a much better performance than Motorola RAMBLER, because it has an extra graphics processing unit and a higher number of cores.
LG G2 counts with a lot better looking screen than Motorola RAMBLER, because it has a way greater screen density, a way larger screen and a lot higher resolution of 1920 x 1080px. The LG G2 captures a lot better pictures and videos than Motorola RAMBLER, because it has a back-facing camera with much more mega pixels.
The LG G2 features a much bigger storage capacity to install games and applications than Motorola RAMBLER. LG G2 counts with a really longer battery lifetime than Motorola RAMBLER.
The LG G2 costs the same than the Motorola RAMBLER.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.