| Global Score | |
| 33 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 3.70 x 2.24 x 0.70 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.81 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | IPS LCD |
| 128 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 480 hours standby time 5 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is much better than the Motorola RAMBLER, getting a 76.4 score against 33. LG G3's construction is noticeably heavier but noticeably thinner than Motorola RAMBLER. LG G3 has a much faster CPU than Motorola RAMBLER, because it has more CPU cores and an additional GPU. LG G3 counts with a much more vibrant screen than Motorola RAMBLER, because it has a way higher resolution of 2560 x 1440px, a really bigger display and a lot higher quantity of pixels per inch in the screen.
LG G3 has much more storage capacity for applications, games, photos and videos than Motorola RAMBLER, because it has an external memory card slot that holds a maximum of 128 GB. The LG G3 captures greater pictures and videos than Motorola RAMBLER, because it has a way more MP back-facing camera. The LG G3 has a superior battery duration than Motorola RAMBLER.
The LG G3 costs a bit more money than the Motorola RAMBLER, but it's still a great choice, as you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.