| Global Score | |
| 33 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Motorola | Motorola |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-04-16 |
| 3.70 x 2.24 x 0.70 inches | 6.29 x 2.99 x 0.38 inches |
| 3.81 ounces | 7.02 ounces |
| -- | Smoke black |
| -- | Aluminum and Plastic |
| $ 150.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 6.4 inches |
| 176 x 220 pixels | 2300 x 1080 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 128 pixels per inch | 397 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.4 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 665 SM6125 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 4.51 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 480 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Motorola Moto G Power has an overall score of 76.1, which is much better than the Motorola RAMBLER's 33 score. Motorola Moto G Power is a much heavier but noticeably thinner device than Motorola RAMBLER. Motorola Moto G Power counts with a lot better looking display than Motorola RAMBLER, because it has a really larger display, a lot more pixels per display inch and a lot better resolution of 1080 x 2300 pixels.
Motorola Moto G Power counts with much more memory capacity to install applications and games than Motorola RAMBLER, because it has an external memory card slot that holds up to 512 GB. The Moto G Power counts with a very superior hardware performance than Motorola RAMBLER, because it has more cores.
The Motorola Moto G Power has a much longer battery lifetime than Motorola RAMBLER. The Motorola Moto G Power has a much better camera than Motorola RAMBLER, because it has a camera with a much higher resolution.
Motorola Moto G Power costs the same than the Motorola RAMBLER.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.