| Global Score | |
| 33 | 74.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Motorola |
| -- | 2017-08-01 |
| 3.70 x 2.24 x 0.70 inches | 6.04 x 3.00 x 0.37 inches |
| 3.81 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Gold, Gray and White |
| -- | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 144.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| 128 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.4 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 10.02 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.57 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 480 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Moto G5S Plus is much better than the Motorola RAMBLER, getting a 74.8 score against 33. The Moto G5S Plus is a thinner but extremely heavier phone than Motorola RAMBLER. The Moto G5S Plus has a much better looking display than Motorola RAMBLER, because it has a lot better 1080 x 1920 resolution, a lot more pixels per inch of screen and a lot bigger screen.
The Moto G5S Plus features a way better processing power than Motorola RAMBLER, because it has more cores. The Moto G5S Plus features a much greater memory to install games and applications than Motorola RAMBLER, because it has a slot for an external memory card that holds up to 128 GB. The Moto G5S Plus counts with a very superior battery performance than Motorola RAMBLER.
Moto G5S Plus has a much better camera than Motorola RAMBLER, because it has a much more mega pixels back camera.
In addition to being the best phone of the ones we are comparing, the Motorola Moto G5S Plus is also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.