| Global Score | |
| 33 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Xiaomi |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-11-27 |
| 3.70 x 2.24 x 0.70 inches | 6.39 x 3.04 x 0.38 inches |
| 3.81 ounces | 6.98 ounces |
| -- | Cool blue, Power black and Yellow |
| -- | Plastic and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 149.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 6.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 128 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.4 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 48.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 10.78 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 480 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Poco M3 is a lot better than the Motorola RAMBLER, having a general score of 78.2 against 33. The Xiaomi Poco M3 construction is noticeably heavier but way thinner than the Motorola RAMBLER. Xiaomi Poco M3 has a much faster processing unit than Motorola RAMBLER, because it has a greater number of cores.
Xiaomi Poco M3 counts with an incredibly better looking display than Motorola RAMBLER, because it has a lot greater pixel density, a really larger display and a much higher 1080 x 2340 resolution. Xiaomi Poco M3 features much more memory capacity to store more games and applications than Motorola RAMBLER, because it has a SD memory card expansion slot that supports up to 512 GB.
Xiaomi Poco M3 counts with a lot better camera than Motorola RAMBLER, because it has a way more mega pixels back camera. The Xiaomi Poco M3 has a really longer battery life than Motorola RAMBLER.
The Xiaomi Poco M3 is not only the best phones in our comparison, but it's also cheap compared to the Motorola RAMBLER, which makes this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.