| Global Score | |
| 75.7 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | HTC |
| Android 14 | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| Aluminum | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5 inches |
| 2640 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | S-LCD 3 |
| 413 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| 1400 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.1 | 9.3 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Adreno GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 32.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 8.91 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 3800mAh Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 5.76 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The HTC One M9 is just a bit better than the Motorola razr Plus (2024), with a 77.7 score against 75.7. These phones work with Android OS, but HTC One M9 has an older 5.0 version and Motorola razr Plus (2024) has Android 14 version. The HTC One M9 has a little bit better display than Motorola razr Plus (2024), because although it has a little worse resolution of 1920 x 1080 pixels and a way smaller display, it also counts with a quite higher pixel density.
The Motorola razr Plus (2024) features a much greater storage capacity for applications, games, photos and videos than HTC One M9, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. HTC One M9 has a much better processing power than Motorola razr Plus (2024), because although it has 5 GB lesser RAM memory, it also counts with an extra graphics processing unit, a 64 bits processing unit and a larger number of faster cores.
The Motorola razr Plus (2024) counts with a much longer battery lifetime than HTC One M9, because it has a 34 percent more battery size. HTC One M9 features a superior camera than Motorola razr Plus (2024), because although it has slower 30 fps video frame rate, and they both have the same video definition, the HTC One M9 also counts with a lot better 20 megapixels resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.