| Global Score | |
| 75.7 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.5 inches |
| 2640 x 1080 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| P-OLED | IPS LCD |
| 413 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| 1400 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.1 | 10 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Adreno GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 32.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 8.91 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 3800mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 5.76 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is slightly better than Motorola razr Plus (2024), getting a 76.4 score against 75.7. These phones use Android OS, but LG G3 has the previous 5.0 version and Motorola razr Plus (2024) has Android 14. The LG G3 features a much faster processing unit than Motorola razr Plus (2024), because although it has a smaller amount of RAM, it also counts with 4 more CPU cores and an additional GPU.
The LG G3 counts with a little more vivid display than Motorola razr Plus (2024), because although it has much lower brightness and a really smaller display, it also counts with a greater display density and a quite better 2560 x 1440 resolution. Motorola razr Plus (2024) counts with a lot bigger storage for applications and games than LG G3, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal storage capacity.
The Motorola razr Plus (2024) features improved battery life than LG G3, because it has 3800mAh of battery capacity. LG G3 shoots clearer pictures and videos than Motorola razr Plus (2024), because although it has slower video frame rate, and they both have the same 3840x2160 video definition, the LG G3 also counts with a camera with more mega pixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.