| Global Score | |
| 75.7 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.7 inches |
| 2640 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | Super AMOLED |
| 413 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| 1400 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.1 | 8.9 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Adreno GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 32.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 8.91 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 3800mAh Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 5.76 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 has an overall score of 81.2, which is just a bit better than the Motorola razr Plus (2024)'s global score of 75.7. Both phones we compare here include Android OS (operating system), but Samsung Galaxy Note 3 has 5.0 version while Motorola razr Plus (2024) has Android 14. The Galaxy Note 3 counts with a lot better hardware performance than Motorola razr Plus (2024), because although it has a lower amount of RAM memory, it also counts with a larger number of cores and an extra graphics processing unit.
The Motorola razr Plus (2024) has a little sharper screen than Galaxy Note 3, because it has a little higher resolution of 1080 x 2640 pixels, a quite better display density and a bigger display. Galaxy Note 3 takes a bit better photographs and videos than Motorola razr Plus (2024), because although it has slower video frame rate, and they both have the same 3840x2160 (4K) video definition, the Galaxy Note 3 also counts with a camera with more MP.
Motorola razr Plus (2024) counts with a much greater memory to install applications and games than Galaxy Note 3, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Motorola razr Plus (2024) features greater battery performance than Galaxy Note 3, because it has 3800mAh of battery capacity against 3200mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.