| Global Score | |
| 75.7 | 79 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 14 | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5 inches |
| 2640 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | Super AMOLED |
| 413 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| 1400 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.1 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Adreno GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.21 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 32.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 8.91 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 3800mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 5.76 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 is a little bit better than Motorola razr Plus (2024), getting a score of 79 against 75.7. Both of these phones include Android OS (Operating System), but Samsung Galaxy S4 has 4.4 version and Motorola razr Plus (2024) has Android 14. Samsung Galaxy S4 features a display that is just as good as the screen in Motorola razr Plus (2024), because although the Samsung Galaxy S4 has a lot smaller screen and a little bit worse 1920 x 1080 pixels resolution, it also counts with a little bit greater display pixels density.
The Samsung Galaxy S4 has a much greater performance than Motorola razr Plus (2024), because although it has a smaller amount of RAM, it also counts with a greater number of cores and an additional graphics processing unit. Galaxy S4 takes a bit better videos and photos than Motorola razr Plus (2024), because although it has slower video frame rates, and they both have the same 1920x1080 video resolution, the Galaxy S4 also counts with a back facing camera with more mega pixels.
Motorola razr Plus (2024) has a lot bigger memory capacity for apps and games than Samsung Galaxy S4, because although it has no external SD slot, it also counts with 192 GB more internal storage. Motorola razr Plus (2024) counts with a superior battery lifetime than Samsung Galaxy S4, because it has 3800mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.