| Global Score | |
| 75.7 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 14 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Aluminum | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.1 inches |
| 2640 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | Super AMOLED |
| 413 pixels per inch | 576 pixels per inch |
| 1400 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.1 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Adreno GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 32.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 8.91 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 10.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 3800mAh Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 5.76 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S5 is slightly better than the Motorola razr Plus (2024), having an 80.8 score against 75.7. These phones have Android OS, but Samsung Galaxy S5 has a newer 4.4.2 version and Motorola razr Plus (2024) has Android 14. The Samsung Galaxy S5 counts with just a bit better looking screen than Motorola razr Plus (2024), because although it has a little bit worse resolution of 1920 x 1080 and a really smaller screen, it also counts with a better amount of pixels per inch of display.
The Motorola razr Plus (2024) features a much greater storage capacity to store more games and applications than Samsung Galaxy S5, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal memory. The Galaxy S5 has a much greater hardware performance than Motorola razr Plus (2024), because although it has less RAM, it also counts with an extra GPU and a higher number of cores.
The Motorola razr Plus (2024) features a much longer battery performance than Galaxy S5, because it has a 3800mAh battery capacity instead of 2800mAh. Galaxy S5 features a much better camera than Motorola razr Plus (2024), because although it has slower video frame rate, and they both have the same 3840x2160 (4K) video definition, the Galaxy S5 also counts with a camera in the back with way more mega-pixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.