| Global Score | |
| 75.7 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Android 14 | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| -- | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.2 inches |
| 2640 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | IPS LCD |
| 413 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| 1400 cd/m2 brightness | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.1 | 9.6 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Adreno GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 32.00 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 8.91 | 10.34 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 3800mAh Battery | 3200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 5.76 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z3 has a global score of 77.3, which is slightly better than Motorola razr Plus (2024)'s 75.7 general score. Both devices in this comparison review work with Android operating system, but Xperia Z3 has 4.4.4 version and Motorola razr Plus (2024) has Android 14, providing you a lot of extra features.
The Xperia Z3 features a little more vivid display than Motorola razr Plus (2024), because although it has a lot smaller screen, a quite lower 1920 x 1080 resolution and much less brightness, it also counts with a just a little more pixels per inch in the screen. The Motorola razr Plus (2024) features much more storage capacity to install applications and games than Xperia Z3, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal memory.
The Xperia Z3 has a much powerful CPU than Motorola razr Plus (2024), because although it has a smaller amount of RAM memory, it also counts with a graphics processing unit and a larger number of faster cores. The Motorola razr Plus (2024) features improved battery lifetime than Sony Xperia Z3, because it has a 3800mAh battery capacity instead of 3200mAh.
Sony Xperia Z3 features a better camera than Motorola razr Plus (2024), because although it has lower 30 fps video frame rate, and they both have the same 3840x2160 (4K) video quality, the Sony Xperia Z3 also counts with a much higher resolution camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.