| Global Score | |
| 75.7 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Android 14 | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.2 inches |
| 2640 x 1080 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| P-OLED | IPS LCD |
| 413 pixels per inch | 565 pixels per inch |
| 1400 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.1 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Adreno GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 32.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 8.91 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 3800mAh Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 5.76 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z4v is a bit better than the Motorola razr Plus (2024), with a 78.8 score against 75.7. Both phones in this comparison review come with Android operating system, but Xperia Z4v has the older 5.1 version while Motorola razr Plus (2024) has Android 14. Sony Xperia Z4v features a lot better hardware performance than Motorola razr Plus (2024), because although it has lesser RAM memory, it also counts with a graphics processor and a larger number of cores.
The Xperia Z4v counts with a little sharper screen than Motorola razr Plus (2024), because although it has a much smaller screen, it also counts with a higher pixel density and a slightly better 2560 x 1440 resolution. The Motorola razr Plus (2024) features a much greater storage for applications, games, photos and videos than Xperia Z4v, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory capacity.
Motorola razr Plus (2024) counts with superior battery duration than Sony Xperia Z4v, because it has a 3800mAh battery size against 3000mAh. Sony Xperia Z4v takes much clearer pictures and videos than Motorola razr Plus (2024), because although it has slower 30 frames per second video frame rate, and they both have the same 3840x2160 video definition, the Sony Xperia Z4v also counts with a much better resolution camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.