| Global Score | |
| 75.7 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Sony |
| Android 14 | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| Aluminum | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.2 inches |
| 2640 x 1080 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| P-OLED | IPS LCD |
| 413 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| 1400 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 9.1 | 9.1 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Adreno GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 32.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 8.91 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 3800mAh Battery | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 5.76 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Sony Xperia Z5 has a general score of 77.6, which is a little bit better than Motorola razr Plus (2024)'s 75.7 score. Both of these phones come with Android OS (operating system), but Sony Xperia Z5 has 5.1 version while Motorola razr Plus (2024) has Android 14 version. The Xperia Z5 has a much better performance than Motorola razr Plus (2024), because although it has a lower amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processor and a larger number of cores.
Xperia Z5 counts with a screen that's very similar to the Motorola razr Plus (2024) one, because although the Xperia Z5 has a bit lower 1920 x 1080 resolution and a really smaller display, it also counts with a quite better display pixel density. The Motorola razr Plus (2024) has a much better storage capacity to install applications and games than Xperia Z5, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Motorola razr Plus (2024) features superior battery life than Xperia Z5, because it has 3800mAh of battery capacity. Xperia Z5 takes better videos and photos than Motorola razr Plus (2024), because although it has lower 30 frames per second video frame rates, and they both have the same 3840x2160 video resolution, the Xperia Z5 also counts with a much more mega pixels camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.