| Global Score | |
| 32.8 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.85 x 2.06 x 0.53 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.49 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 99.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| 176 x 220 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 101 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.2 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 307 hours standby time 3.6 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.4 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S III Cricket is way better than Motorola RAZR V3a, having a 71.5 score against 32.8. The Galaxy S III Cricket design is incredibly thinner but much heavier than Motorola RAZR V3a. The Samsung Galaxy S III Cricket counts with a much more vibrant screen than Motorola RAZR V3a, because it has a way higher amount of pixels per display inch and a lot higher 1280 x 720 resolution.
The Galaxy S III Cricket features a way bigger storage for games and applications than Motorola RAZR V3a, because it has a slot for an external memory card that admits up to 64 GB. Samsung Galaxy S III Cricket has a much greater hardware performance than Motorola RAZR V3a, because it has an additional graphics co-processor and a greater number of cores.
The Galaxy S III Cricket has a way better battery performance than Motorola RAZR V3a, because it has 2100mAh of battery capacity. Galaxy S III Cricket counts with a greater camera than Motorola RAZR V3a, because it has a lot more mega-pixels back camera.
The Galaxy S III Cricket costs a bit more money than Motorola RAZR V3a, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.