| Global Score | |
| 35.2 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Linux | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.37 x 2.02 x 0.57 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 4.26 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 99.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 4.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 8,19 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 235 hours standby time 7 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.56 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Galaxy S III Cricket has a general score of 71.5, which is a lot better than Motorola ROKR E6's score of 35.2. The Galaxy S III Cricket has Android 4.0 operating system, while Motorola ROKR E6 works with Linux operating system. Galaxy S III Cricket's design is much thinner but just a bit heavier than the Motorola ROKR E6.
Samsung Galaxy S III Cricket has a much sharper display than Motorola ROKR E6, because it has a much greater number of pixels per inch in the screen, a lot larger screen and a way higher 1280 x 720 resolution. The Galaxy S III Cricket has much more memory capacity for applications and games than Motorola ROKR E6, because it has 32 GB internal storage capacity.
The Galaxy S III Cricket counts with a much better processing power than Motorola ROKR E6, because it has a higher number of cores (and faster) and an additional GPU. Galaxy S III Cricket has a really longer battery performance than Motorola ROKR E6, because it has a 2100mAh battery capacity against 1000mAh.
The Galaxy S III Cricket has a way better camera than Motorola ROKR E6, because it has a lot more mega pixels back camera and a way better 1920x1080 video quality.
Galaxy S III Cricket costs a bit more money than Motorola ROKR E6, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.