| Global Score | |
| 24.2 | 41.9 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Symbian 9.3 |
| -- | 2009-02-10 |
| 4.89 x 2.05 x 1.06 inches | 4.41 x 1.81 x 0.47 inches |
| 3.81 ounces | 2.93 ounces |
| $ 35.00 | $ 35.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.2 inches |
| 96 x 64 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| -- | TFT |
| -- | 182 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 600 MHz) processor |
| -- | 128 MB RAM |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 6.75 |
| Storage | |
| -- | 61,44 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot |
| 0 | 1.5 |
| Camera | |
| -- | 3.20 MP |
| -- | 640 x 480 (15 fps) (VGA) video resolution |
| 0 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 860mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 48 hours standby time 3 hours talk time | 400 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 2.32 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| GPS | -- |
The Nokia 5630 XpressMusic is way better than Motorola T300p, with a 41.9 score against 24.2. The Nokia 5630 XpressMusic is a way lighter and notably thinner cellphone than Motorola T300p. Nokia 5630 XpressMusic counts with a lot better display than Motorola T300p, because it has a way better 320 x 240 resolution.
The Nokia 5630 XpressMusic counts with a very superior memory capacity to install games and applications than Motorola T300p, because it has an external SD slot that supports up to 16 GB. The Nokia 5630 XpressMusic counts with a better CPU than Motorola T300p, because it has a larger number of faster cores.
Nokia 5630 XpressMusic has a much longer battery lifetime than Motorola T300p. Nokia 5630 XpressMusic counts with a much better camera than Motorola T300p.
The Nokia 5630 XpressMusic and the Motorola T300p cost the same, which makes it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.