| Global Score | |
| 23.7 | 90.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-04-29 |
| 3.70 x 2.80 x 1.10 inches | 6.26 x 2.90 x 0.34 inches |
| 5.60 ounces | 6.60 ounces |
| -- | Prism cube black |
| -- | Aluminum and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 350.00 | $ 339.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.5 inches |
| -- | 2400 x 1080 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 405 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 8.1 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 980 chipset |
| processor | ARM Cortex-A77 and ARM Cortex-A55, 64-bit, 8 nm (Octa-Core 2200 MHz) processor |
| -- | 6 GB RAM |
| GPU | Mali-G76 MP5 GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 0 | 15.38 |
| Camera | |
| -- | 48.00 MP + 32.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (480 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 11.55 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.1 | 10.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4500mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 72 hours standby time 3.3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy A51 5G has a score of 90.8, which is way better than the Motorola V100's 23.7 score. Galaxy A51 5G is a somewhat heavier but a lot thinner cellphone than the Motorola V100. Samsung Galaxy A51 5G has a way better display than Motorola V100. Samsung Galaxy A51 5G features a much greater storage for apps and games than Motorola V100, because it has a slot for an SD memory card that holds a maximum of 1000 GB.
Samsung Galaxy A51 5G features a much more powerful CPU than Motorola V100, because it has a greater number of faster cores. The Galaxy A51 5G counts with a way better battery performance than Motorola V100. The Samsung Galaxy A51 5G shoots much better photographs and videos than Motorola V100.
Despite of being the best phone in our comparison, the Galaxy A51 5G is also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.