| Global Score | |
| 23.7 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.70 x 2.80 x 1.10 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 5.60 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 350.00 | $ 335.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 72 hours standby time 3.3 hours talk time | 18 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note Edge has a score of 81.7, which is much better than the Motorola V100's 23.7 general score. Samsung Galaxy Note Edge is a a little bit heavier but extremely thinner cellphone than the Motorola V100. The Samsung Galaxy Note Edge counts with a much powerful CPU than Motorola V100, because it has a graphics processing unit and 4 more cpu cores.
Galaxy Note Edge has a lot better looking display than Motorola V100. The Galaxy Note Edge features much more memory for applications and games than Motorola V100, because it has a slot for an SD memory card that holds up to 128 GB. The Galaxy Note Edge captures much clearer pictures and videos than Motorola V100.
The Samsung Galaxy Note Edge features a much longer battery performance than Motorola V100.
Samsung Galaxy Note Edge is not only the best phones between the ones we are comparing here, but it's also cheaper than the Motorola V100, which makes it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.