| Global Score | |
| 23.7 | 87.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-11 |
| 3.70 x 2.80 x 1.10 inches | 5.65 x 2.78 x 0.27 inches |
| 5.60 ounces | 4.87 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 350.00 | $ 365.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.1 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| -- | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 10.1 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2550mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 72 hours standby time 3.3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S6 has a global score of 87.3, which is way better than Motorola V100's 23.7 global score. The Galaxy S6 is a lighter and extremely thinner phone than Motorola V100. Galaxy S6 features a much sharper screen than Motorola V100. Galaxy S6 has a much greater storage for games and applications than Motorola V100.
Samsung Galaxy S6 features a much better performing processing unit than Motorola V100, because it has a 64 bits processor, a graphics co-processor and more CPU cores. Samsung Galaxy S6 counts with a very superior camera than Motorola V100. Samsung Galaxy S6 counts with a very superior battery life than Motorola V100.
The Galaxy S6 costs a bit more than the Motorola V100, but it's still a convenient choice, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.