| Global Score | |
| 30.7 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-09-20 |
| -- | 6.13 x 2.97 x 0.33 inches |
| 3.20 ounces | 6.00 ounces |
| -- | Blue, Red and Titan |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.2 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1520 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 271 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3.1 | 7.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 215 QM215 chipset |
| processor | Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 308 GPU |
| 5.76 | 8.19 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSDXC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 7.12 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.4 | 8.91 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 120 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG K22 has a score of 66.3, which is much better than Motorola V1000's 30.7 global score. The LG K22 counts with a much greater hardware performance than Motorola V1000, because it has a greater number of cores. The LG K22 features a much sharper display than Motorola V1000, because it has a lot higher resolution of 720 x 1520.
The LG K22 shoots a lot better photos and videos than Motorola V1000, because it has a lot higher 13 mega-pixels resolution back-facing camera. The LG K22 counts with a much better memory to install applications and games than Motorola V1000. The LG K22 features a very superior battery lifetime than Motorola V1000.
LG K22 costs a little more than Motorola V1000, but it's still a great deal, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.