| Global Score | |
| 30.7 | 62.1 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-10-19 |
| -- | 5.93 x 2.82 x 0.36 inches |
| 3.20 ounces | 6.35 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 89.00 | $ 89.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 293 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3.1 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | MediaTek Helio A22 MT6761 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | PowerVR GE8300 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.4 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 120 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Nokia 2 V Tella is much better than the Motorola V1000, getting a general score of 62.1 against 30.7. The Nokia 2 V Tella features a lot better looking screen than Motorola V1000, because it has a lot higher 720 x 1440px resolution. Nokia 2 V Tella has a much better memory capacity to install games and applications than Motorola V1000.
Nokia 2 V Tella features a much faster processing unit than Motorola V1000, because it has more CPU cores. Nokia 2 V Tella counts with a much better battery life than Motorola V1000. Nokia 2 V Tella takes greater photos and videos than Motorola V1000, because it has a way more mega-pixels back-facing camera.
The Nokia 2 V Tella and the Motorola V1000 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.