| Global Score | |
| 30.7 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-06-10 |
| -- | 6.01 x 2.83 x 0.37 inches |
| 3.20 ounces | 5.50 ounces |
| -- | Black |
| -- | Metal and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 293 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3.1 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 429 SDM429 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 504 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.4 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2990mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 120 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Nokia 3.1 A has a score of 64.8, which is way better than Motorola V1000's 30.7 score. The Nokia 3.1 A counts with a much better performance than Motorola V1000, because it has 4 more cores. The Nokia 3.1 A features a way better screen than Motorola V1000, because it has a much better resolution of 720 x 1440px.
The Nokia 3.1 A has a very superior storage capacity to store more games and applications than Motorola V1000. Nokia 3.1 A features a much better battery lifetime than Motorola V1000. Nokia 3.1 A counts with a way better camera than Motorola V1000, because it has a lot higher 8 mega-pixels resolution back facing camera.
The Nokia 3.1 A is a bit more expensive than Motorola V1000, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.