| Global Score | |
| 30.7 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.3, 4.2.2, 4.2.1, 4.2, 4.1.2, 4.1.1, 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-04-16 |
| -- | 5.33 x 2.67 x 0.37 inches |
| 3.20 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 312 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | TI OMAP4460 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | PowerVR SGX540 (384 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.80 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.4 | 7.7 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1850mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 120 hours standby time 6 hours talk time | 7.5 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Nexus Sprint has a global score of 66.2, which is much better than the Motorola V1000's 30.7 global score. Galaxy Nexus Sprint counts with a much powerful processing unit than Motorola V1000, because it has more processing cores and an extra graphics processor. Samsung Galaxy Nexus Sprint counts with an incredibly better screen than Motorola V1000, because it has a way higher 1280 x 720 resolution.
The Samsung Galaxy Nexus Sprint counts with a very superior memory capacity for apps and games than Motorola V1000, although it has no slot for an external memory card. Samsung Galaxy Nexus Sprint counts with a way better camera than Motorola V1000, because it has a back facing camera with a much higher resolution.
Galaxy Nexus Sprint features a way better battery life than Motorola V1000.
The Samsung Galaxy Nexus Sprint costs a bit more money than Motorola V1000, but it's still a good choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.