| Global Score | |
| 30.7 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.2 |
| -- | 2014-03-15 |
| -- | 5.24 x 2.60 x 0.38 inches |
| 3.20 ounces | 4.90 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 540 x 960 pixels |
| TFT | TFT |
| -- | 245 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 7.8 |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| -- | 8 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 4.62 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 4.4 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2100mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 120 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0, EDR |
| GPS | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Galaxy S3 Slim has an overall score of 60.4, which is much better than the Motorola V1000's 30.7 score. Galaxy S3 Slim has a much greater hardware performance than Motorola V1000, because it has a greater number of cores. The Samsung Galaxy S3 Slim has a way better looking display than Motorola V1000, because it has a lot better resolution of 960 x 540.
The Galaxy S3 Slim takes much better photos and videos than Motorola V1000, because it has a lot more MP back camera. The Galaxy S3 Slim features a lot bigger memory to install applications and games than Motorola V1000. Galaxy S3 Slim features a way better battery duration than Motorola V1000.
The Galaxy S3 Slim costs a bit more than the Motorola V1000, but it's still a great choice, because you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.