| Global Score | |
| 30.7 | 60.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-09-13 |
| -- | 4.80 x 2.50 x 0.50 inches |
| 3.20 ounces | 4.90 ounces |
| $ 89.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 480 x 800 pixels |
| TFT | LCD |
| -- | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Lite MSM8960 chipset |
| processor | Dual-Core 1200 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| -- | 4 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.82 |
| Camera | |
| 1.20 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 4.4 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 120 hours standby time 6 hours talk time | 216 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Victory 4G LTE has a general score of 60.2, which is a lot better than Motorola V1000's global score of 30.7. The Galaxy Victory 4G LTE features a much better looking screen than Motorola V1000, because it has a way higher 800 x 480px resolution. Galaxy Victory 4G LTE features a really superior performance than Motorola V1000, because it has a larger number of cores.
The Galaxy Victory 4G LTE counts with much more memory capacity for applications, games, photos and videos than Motorola V1000. The Galaxy Victory 4G LTE features a much longer battery life than Motorola V1000. Galaxy Victory 4G LTE captures way better photos and videos than Motorola V1000, because it has a back facing camera with lot more mega pixels.
Galaxy Victory 4G LTE costs a little more money than Motorola V1000, but it's still a convenient choice, because you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.