| Global Score | |
| 28.6 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 3.30 x 1.70 x 0.95 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 2.82 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 149.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| CSTN | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| 1,84 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.63 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 820mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 340 hours standby time 7.2 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.32 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 is much better than Motorola V220, with a 76.4 score against 28.6. LG G3 is a incredibly thinner but a lot heavier device than Motorola V220. The LG G3 counts with a lot better hardware performance than Motorola V220, because it has an additional graphics processor and more CPU cores. The LG G3 features a much more vibrant screen than Motorola V220, because it has a way better 2560 x 1440 resolution.
LG G3 features a lot bigger memory capacity to store more games and applications than Motorola V220, because it has 32 GB internal storage and a SD extension slot that admits up to 128 GB. LG G3 features a very superior camera than Motorola V220, because it has a back-facing camera with way more MP.
LG G3 counts with a way better battery lifetime than Motorola V220, because it has a 3000mAh battery size instead of 820mAh.
The LG G3 is a little more expensive than Motorola V220, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.