| Global Score | |
| 23.9 | 41.9 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Symbian 9.3 |
| -- | 2009-02-10 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 4.41 x 1.81 x 0.47 inches |
| 3.90 ounces | 2.93 ounces |
| $ 35.00 | $ 35.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.2 inches |
| 128 x 128 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| STN | TFT |
| -- | 182 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 600 MHz) processor |
| -- | 128 MB RAM |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 6.75 |
| Storage | |
| -- | 61,44 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot |
| 0 | 1.5 |
| Camera | |
| -- | 3.20 MP |
| -- | 640 x 480 (15 fps) (VGA) video resolution |
| 0 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 860mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 160 hours standby time 3.5 hours talk time | 400 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 2.32 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| GPS | -- |
Nokia 5630 XpressMusic is a lot better than the Motorola V260 / V262, with a general score of 41.9 against 23.9. Nokia 5630 XpressMusic is a notably thinner and lighter cellphone than Motorola V260 / V262. The Nokia 5630 XpressMusic counts with a greater performance than Motorola V260 / V262, because it has a higher number of cores.
The Nokia 5630 XpressMusic has a lot better screen than Motorola V260 / V262, because it has a much higher resolution of 320 x 240px. Nokia 5630 XpressMusic features a much better storage for games and applications than Motorola V260 / V262, because it has a slot for an external memory card that holds up to 16 GB.
The Nokia 5630 XpressMusic features a greater camera than Motorola V260 / V262. Nokia 5630 XpressMusic features a much longer battery life than Motorola V260 / V262.
The Nokia 5630 XpressMusic and the Motorola V260 / V262 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.