| Global Score | |
| 28.4 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Motorola | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 3.50 x 1.87 x 0.83 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 4.40 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 69.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 176 x 220 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| Storage | |
| 5,12 MB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.2 | 1.32 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 3.63 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 7.5 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.08 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
T-Mobile myTouch 4G is much better than the Motorola V600, having a general score of 44.4 against 28.4. The T-Mobile myTouch 4G body is noticeably thinner but somewhat heavier than the Motorola V600. T-Mobile myTouch 4G features a really superior processing power than Motorola V600, because it has an additional graphics processing unit and more CPU cores.
The T-Mobile myTouch 4G has a lot better looking display than Motorola V600, because it has a way higher 800 x 480 resolution. The T-Mobile myTouch 4G has a very superior camera than Motorola V600, because it has a camera in the back with way more MP. T-Mobile myTouch 4G has a lot bigger storage capacity to store more apps and games than Motorola V600, because it has an external memory slot that holds up to 32 GB.
The T-Mobile myTouch 4G has a much better battery performance than Motorola V600, because it has 1400mAh of battery capacity.
The T-Mobile myTouch 4G costs a little more than the Motorola V600, but it's still a convenient choice, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.