| Global Score | |
| 24 | 41.9 |
| Basic Information | |
| Motorola | Nokia |
| -- | Symbian 9.3 |
| -- | 2009-02-10 |
| 3.42 x 1.77 x 1.13 inches | 4.41 x 1.81 x 0.47 inches |
| 4.50 ounces | 2.93 ounces |
| $ 35.00 | $ 35.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.2 inches |
| 128 x 128 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| LCD | TFT |
| -- | 182 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.8 | 6.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 600 MHz) processor |
| -- | 128 MB RAM |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 6.75 |
| Storage | |
| -- | 61,44 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 16 GB) external memory slot |
| 0 | 1.5 |
| Camera | |
| -- | 3.20 MP |
| -- | 640 x 480 (15 fps) (VGA) video resolution |
| 0 | 5.5 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 860mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 103 hours standby time 3 hours talk time | 400 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 2.32 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.0, EDR |
| GPS | -- |
Nokia 5630 XpressMusic is a lot better than the Motorola V60v, getting a 41.9 score against 24. The Nokia 5630 XpressMusic is a incredibly lighter and way thinner cellphone than Motorola V60v. The Nokia 5630 XpressMusic features a faster CPU than Motorola V60v, because it has a greater number of cores.
Nokia 5630 XpressMusic counts with a lot better screen than Motorola V60v, because it has a much better resolution of 320 x 240. The Nokia 5630 XpressMusic features a much bigger storage for applications and games than Motorola V60v, because it has a SD memory slot that supports up to 16 GB. Nokia 5630 XpressMusic features a greater camera than Motorola V60v.
The Nokia 5630 XpressMusic has a superior battery duration than Motorola V60v.
Nokia 5630 XpressMusic and the Motorola V60v cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.