| Global Score | |
| 27.5 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 3.70 x 1.93 x 1.06 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.88 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 240.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 120 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 3.08 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 110 hours standby time 3.5 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 has an overall score of 80.7, which is a lot better than the Motorola V750's overall score of 27.5. The Galaxy Note 3 construction is thinner but extremely heavier than the Motorola V750. Galaxy Note 3 has a much better screen than Motorola V750, because it has a way higher 1920 x 1080 resolution.
Samsung Galaxy Note 3 features much more storage to install games and applications than Motorola V750, because it has an external SD slot that admits a maximum of 64 GB. Galaxy Note 3 features a much greater processing power than Motorola V750, because it has 8 more processing cores and a GPU. The Samsung Galaxy Note 3 captures much clearer photos and videos than Motorola V750, because it has a camera with much more megapixels.
The Galaxy Note 3 features a superior battery life than Motorola V750.
Samsung Galaxy Note 3 costs a bit more money than the Motorola V750, but it's still a great deal, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.