| Global Score | |
| 27.5 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.70 x 1.93 x 1.06 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.88 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 240.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 120 x 160 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.08 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 110 hours standby time 3.5 hours talk time | 18 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note Edge has a score of 81.7, which is way better than Motorola V750's 27.5 overall score. Galaxy Note Edge is a notably thinner but heavier cellphone than the Motorola V750. Galaxy Note Edge counts with a really superior hardware performance than Motorola V750, because it has a greater number of faster cores and an extra graphics processing unit.
Samsung Galaxy Note Edge has a lot better looking screen than Motorola V750, because it has a lot better resolution of 2560 x 1440px. The Galaxy Note Edge counts with a lot better camera than Motorola V750, because it has a camera with much more mega-pixels. The Galaxy Note Edge has much more memory to install applications and games or saving photos and videos than Motorola V750, because it has a slot for an external memory card that supports up to 128 GB.
Galaxy Note Edge has a really longer battery life than Motorola V750.
Galaxy Note Edge costs a bit more than Motorola V750, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.