| Global Score | |
| 27.5 | 85.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-10 |
| 3.70 x 1.93 x 1.06 inches | 5.59 x 2.76 x 0.28 inches |
| 3.88 ounces | 4.66 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 240.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.1 inches |
| 120 x 160 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| -- | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 10.1 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (4K) video resolution |
| 3.08 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 110 hours standby time 3.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S6 Edge has a global score of 85.7, which is a lot better than the Motorola V750's global score of 27.5. Galaxy S6 Edge is a somewhat heavier but incredibly thinner cellphone than Motorola V750. The Samsung Galaxy S6 Edge features a really superior processing power than Motorola V750, because it has a 64-bits processing unit, a graphics processor and 8 more cpu cores.
The Galaxy S6 Edge has an incredibly better looking display than Motorola V750, because it has a much better 2560 x 1440 resolution. The Galaxy S6 Edge takes much better photographs and videos than Motorola V750, because it has a much more mega pixels camera in the back. The Galaxy S6 Edge counts with a much better memory for applications and games than Motorola V750.
Samsung Galaxy S6 Edge features a much better battery life than Motorola V750.
Galaxy S6 Edge costs a little more money than Motorola V750, but it's still a great choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.