| Global Score | |
| 27.5 | 87.3 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-11 |
| 3.70 x 1.93 x 1.06 inches | 5.65 x 2.78 x 0.27 inches |
| 3.88 ounces | 4.87 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold and White |
| -- | Aluminium and Glass |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 240.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.1 inches |
| 120 x 160 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.9 |
| Performance | |
| -- | Exynos 7 Octa 7420 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2100 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | Mali-T760 MP8 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 10.08 |
| Storage | |
| -- | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 10.1 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 16.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 3.08 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2550mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 110 hours standby time 3.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S6 has an overall score of 87.3, which is a lot better than the Motorola V750's score of 27.5. The Samsung Galaxy S6 is a thinner but extremely heavier phone than Motorola V750. Samsung Galaxy S6 counts with a much better looking screen than Motorola V750, because it has a much better resolution of 2560 x 1440.
The Galaxy S6 features much more storage capacity for apps and games than Motorola V750. Galaxy S6 has a much greater performance than Motorola V750, because it has a higher number of cores , a graphics processor and a 64-bits processor. The Galaxy S6 features a much better battery duration than Motorola V750.
Samsung Galaxy S6 counts with a very superior camera than Motorola V750, because it has a camera in the back with a much better 16 mega pixels resolution.
Samsung Galaxy S6 costs a bit more than Motorola V750, but it's still a convenient choice, because you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.