| Global Score | |
| 27.5 | 81.9 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | 2017-08-11 |
| 3.70 x 1.93 x 1.06 inches | 5.99 x 2.95 x 0.39 inches |
| 3.88 ounces | 7.34 ounces |
| -- | Gold and Gray |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 240.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.8 inches |
| 120 x 160 pixels | 2960 x 1440 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 568 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 chipset |
| processor | Kryo 280, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2350 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 540 GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 0 | 10.78 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 12.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.39 inches (1/2.55") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 3.08 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 110 hours standby time 3.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S8 Active is a lot better than the Motorola V750, getting a overall score of 81.9 against 27.5. Samsung Galaxy S8 Active's design is noticeably thinner but much heavier than the Motorola V750. Samsung Galaxy S8 Active counts with a much greater performance than Motorola V750, because it has a higher number of faster cores.
The Samsung Galaxy S8 Active features a much more vibrant display than Motorola V750, because it has a lot higher 1440 x 2960 pixels resolution. The Galaxy S8 Active captures much better photos and videos than Motorola V750, because it has a back facing camera with a way better 12 mega-pixels resolution.
Galaxy S8 Active features a much better memory capacity for applications, games, photos and videos than Motorola V750, because it has a slot for an external memory card that allows a maximum of 256 GB. The Samsung Galaxy S8 Active features a really longer battery lifetime than Motorola V750.
Galaxy S8 Active costs a bit more than the Motorola V750, but it's still a great deal, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.