| Global Score | |
| 28.8 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.74 x 1.81 x 0.66 inches | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| 0.20 ounces | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 260.00 | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 128 x 128 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| STN | Super AMOLED |
| 101 pixels per inch | 515 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.2 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (825 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 880mAh Li-Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 290 hours standby time 8 hours talk time | 20 hours talk time |
| 2.4 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy Note 4 is much better than the Motorola W220, having a global score of 81.6 against 28.8. The Galaxy Note 4 body is a lot heavier but notably thinner than the Motorola W220. The Galaxy Note 4 features a lot better processing power than Motorola W220, because it has a higher number of cores and an extra graphics processing unit.
The Galaxy Note 4 features an incredibly better screen than Motorola W220, because it has a lot higher resolution of 2560 x 1440 and a lot better count of pixels per inch of screen. Galaxy Note 4 has a greater camera than Motorola W220. Samsung Galaxy Note 4 has a much greater memory for games and applications than Motorola W220, because it has a SD extension slot that supports up to 128 GB.
The Samsung Galaxy Note 4 has a much better battery duration than Motorola W220, because it has a 3220mAh battery size.
The Galaxy Note 4 costs a little more money than Motorola W220, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.