| Global Score | |
| 28.3 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | Kyocera |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| 3.74 x 1.77 x 0.67 inches | 4.82 x 2.38 x 0.43 inches |
| 3.17 ounces | 4.51 ounces |
| -- | Black |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 1.6 inches | 4.3 inches |
| 128 x 128 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| LCD | -- |
| 113 pixels per inch | 342 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.25 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 940mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 432 hours standby time 6.5 hours talk time | 236 hours standby time 13 hours talk time |
| 2.48 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Kyocera Hydro Elite is a lot better than the Motorola W260g, with a 59.6 score against 28.3. Kyocera Hydro Elite's design is thinner but incredibly heavier than the Motorola W260g. Kyocera Hydro Elite features a way better hardware performance than Motorola W260g, because it has a greater number of cores (and also faster) and an extra GPU.
Kyocera Hydro Elite counts with a lot better screen than Motorola W260g, because it has a much higher 1280 x 720 resolution, a really larger screen and a way greater display density. Kyocera Hydro Elite has a much greater memory for applications, games, photos and videos than Motorola W260g, because it has a SD card slot that admits up to 32 GB.
Kyocera Hydro Elite counts with a much better battery life than Motorola W260g, because it has 2100mAh of battery capacity. The Kyocera Hydro Elite features a very superior camera than Motorola W260g.
The Kyocera Hydro Elite and the Motorola W260g cost the same, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.