| Global Score | |
| 34.6 | 80.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 3.90 x 1.81 x 0.69 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.77 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 188 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| 5,12 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.2 | 9.46 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 880mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 336 hours standby time 7.5 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.4 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 is a lot better than Motorola W490, having an 80.7 score against 34.6. Samsung Galaxy Note 3's design is incredibly thinner but noticeably heavier than Motorola W490. Galaxy Note 3 counts with a much greater performance than Motorola W490, because it has an additional graphics processor and a higher number of cores.
Samsung Galaxy Note 3 features a lot better looking display than Motorola W490, because it has a much better resolution of 1920 x 1080 pixels and a way higher pixels amount per display inch. Galaxy Note 3 captures much better pictures and videos than Motorola W490, because it has a camera with way more mega-pixels.
The Galaxy Note 3 has much more storage for applications and games than Motorola W490, because it has more internal storage. The Galaxy Note 3 counts with a really longer battery duration than Motorola W490, because it has 3200mAh of battery capacity instead of 880mAh.
Despite of being the best phone in our current comparison, the Galaxy Note 3 is also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.