| Global Score | |
| 34.6 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.90 x 1.81 x 0.69 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.77 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 188 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.2 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 5,12 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 880mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 336 hours standby time 7.5 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.4 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note Edge is way better than Motorola W490, having a overall score of 81.7 against 34.6. The Galaxy Note Edge design is notably thinner but extremely heavier than the Motorola W490. The Galaxy Note Edge counts with a lot better looking display than Motorola W490, because it has a much higher 2560 x 1440 resolution and much more pixels per display inch.
The Galaxy Note Edge counts with a much faster CPU than Motorola W490, because it has a greater number of faster cores and an extra GPU. The Galaxy Note Edge features a very superior memory for games and applications than Motorola W490, because it has 32 GB more internal memory capacity. The Samsung Galaxy Note Edge captures much clearer photographs and videos than Motorola W490, because it has a way higher 16 MP resolution camera in the back.
Galaxy Note Edge features a much longer battery lifetime than Motorola W490, because it has 3000mAh of battery capacity.
In addition to being the best phone between the ones we are comparing, the Samsung Galaxy Note Edge is also cheap compared to the other phone, which makes buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.