| Global Score | |
| 25.5 | 39.7 |
| Basic Information | |
| NEC | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.50 x 1.60 x 0.90 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 3.17 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.4 inches |
| 128 x 160 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| -- | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 2.00 MP |
| 3.08 | 4.73 |
| GPRS and GSM | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 1200mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 5 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.88 | 2.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
The Samsung C3590 is way better than NEC N700, getting a 39.7 score against 25.5. Samsung C3590's construction is much thinner but a bit heavier than NEC N700. Samsung C3590 has a lot better display than NEC N700, because it has a much better resolution of 320 x 240. The Samsung C3590 features a much bigger memory for applications, games, photos and videos than NEC N700, because it has an external memory slot that holds up to 32 GB.
The Samsung C3590 has a better CPU than NEC N700, because it has a greater number of cores and a GPU. The Samsung C3590 features a much better camera than NEC N700, because it has a much better 2 megapixels resolution back camera. NEC N700 counts with a very superior battery performance than Samsung C3590, because it has a 50 percent bigger battery capacity.
Samsung C3590 costs exactly the same than the NEC N700.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.