| Global Score | |
| 26.5 | 83 |
| Basic Information | |
| NEC | Apple |
| -- | iOS 9.x |
| -- | 2015-09-09 |
| 3.98 x 1.93 x 0.94 inches | 5.44 x 2.64 x 0.28 inches |
| 3.88 ounces | 5.04 ounces |
| -- | Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium, Glass and Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 590.00 | $ 575.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.7 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 750 x 1334 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 326 pixels per inch |
| -- | 500 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Apple A9 APL0898 chipset |
| processor | 64-bit Twister, 64-bit (Dual-Core 1840 MHz) processor |
| -- | 2 GB (1600 MHz) RAM |
| GPU | PowerVR GT7600 (650 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.81 |
| Storage | |
| -- | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 10.1 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 12.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 29.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), HSPA, HSUPA, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1715mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 100 hours standby time 3.3 hours talk time | 240 hours standby time 14 hours talk time |
| 1.36 | 3.6 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPhone 6s is a lot better than the NEC N830, having a score of 83 against 26.5. Apple iPhone 6s's body is noticeably heavier but thinner than the NEC N830. The iPhone 6s counts with a way better display than NEC N830, because it has a lot higher resolution of 1334 x 750 pixels. The iPhone 6s counts with a much bigger storage capacity for games and applications than NEC N830.
The iPhone 6s features a much better processing power than NEC N830, because it has a 64-bit processor, a graphics processing unit and a greater number of faster cores. IPhone 6s counts with a superior battery life than NEC N830. The iPhone 6s has a much better camera than NEC N830, because it has a back facing camera with a way higher resolution.
The Apple iPhone 6s is not only the best phones in our comparison, but it's also the cheapest one, making this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.