| Global Score | |
| 26.5 | 81.7 |
| Basic Information | |
| NEC | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.98 x 1.93 x 0.94 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.88 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 590.00 | $ 600.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 100 hours standby time 3.3 hours talk time | 18 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note Edge is way better than NEC N830, with an 81.7 score against 26.5. The Samsung Galaxy Note Edge body is way thinner but heavier than the NEC N830. Samsung Galaxy Note Edge has a much better performing CPU than NEC N830, because it has a GPU and a higher number of faster cores.
Samsung Galaxy Note Edge features a lot better looking display than NEC N830, because it has a lot better resolution of 2560 x 1440px. Samsung Galaxy Note Edge features a very superior camera than NEC N830, because it has a way higher 16 mega-pixels resolution back-facing camera. The Samsung Galaxy Note Edge features a much greater storage capacity to install applications and games than NEC N830, because it has a slot for an external memory card that admits up to 128 GB.
The Galaxy Note Edge has a superior battery duration than NEC N830.
The Samsung Galaxy Note Edge is a bit more expensive than the NEC N830, but it's still a great deal, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.