| Global Score | |
| 26.5 | 80.4 |
| Basic Information | |
| NEC | Samsung |
| -- | 2017-07-07 |
| 3.98 x 1.93 x 0.94 inches | 6.04 x 2.91 x 0.31 inches |
| 3.88 ounces | 5.89 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold and Silver |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 590.00 | $ 611.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 320 x 240 pixels (QVGA) | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 8.6 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 8 Octa 8890 chipset |
| processor | Exynos M1and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Mali-T880 MP12 GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 0 | 10.78 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 12.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.4 inches (1/2.5") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.57 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3200mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 100 hours standby time 3.3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note Fan Edition has an overall score of 80.4, which is way better than NEC N830's score of 26.5. The Galaxy Note Fan Edition construction is notably thinner but way heavier than the NEC N830. Samsung Galaxy Note Fan Edition features an incredibly better screen than NEC N830, because it has a lot better 1440 x 2560px resolution.
Galaxy Note Fan Edition counts with a very superior hardware performance than NEC N830, because it has 8 more cores. The Galaxy Note Fan Edition shoots a lot better videos and photos than NEC N830, because it has a much more megapixels camera in the back. Galaxy Note Fan Edition has a superior storage for applications and games than NEC N830, because it has a SD card slot that supports a maximum of 256 GB.
Samsung Galaxy Note Fan Edition features a way better battery performance than NEC N830.
Galaxy Note Fan Edition is a little more expensive than the NEC N830, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.